Product description
ROG Gaming Mouse Keris II Origin is a gaming mouse from Asus designed for optimal performance in FPS games. It features an ergonomic shape and is lightweight to ensure comfort and control during long gaming sessions. The mouse is equipped with ROG Micro Switch II, which offers a click lifespan of 100 million clicks and has an ROG Push-Fit Switch Socket II for increased durability. The design of the mouse is based on feedback from professional esports players and is optimized for Motion Control. ROG AimPoint Pro Sensor enables a DPI of up to 42,000 with track-on-glass technology, providing precision on various surfaces. ROG Omni Receiver allows connection to multiple devices and integrates with ROG SpeedNova Wireless Technology, offering a high-quality wireless solution with low latency levels.
Summary
Brand
ASUS Republic of Gamers, The Choice of Champions – ASUS, which originated from Pegasus and was founded in 1989, began by manufacturing motherboards, which then grew to become one of the world’s largest manufacturers of electronics products in the world. They strive to create a simple and happy digital life for everyone.
But it was not until 2006 that ASUS founded their dedicated gaming series Republic of Gamers, or ROG, which we at MaxGaming have invested in. Asus ROG is specially developed products for gaming with high performance and function as the purpose. The products are developed with the latest technology to handle gaming at the absolute highest level.
| Battery life | 192 h |
| Connection | 2.4GHz, Bluetooth, USB |
| Wireless | Yes |
| Sensor model | ROG AimPoint Pro 42,000 DPI (<1% deviation) |
| DPI | 100~42000 dpi |
| Max acceleration | 50 G |
| Scroll wheel | Yes |
| Colour | Black, White |
| IPS | 750 |
| Polling Rate | 1000Hz/2000Hz / 4000Hz / 8000Hz Hz |
| Width | 67 mm |
| Depth | 121 mm |
| Height | 42 mm |
| Weight | 65 g |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.